Papír vagy digitális? Már nem ez a kérdés
Tudod, van az a pillanat, amikor beültök egy órára, és az első öt perc után már úgy telik a fejed, mint egy sűrű szmoggal teli városi reggel. A tanár mondja, te hallgatod, de valahogy minden információ elillan. Jegyzetelnél, de vagy túl gyors, vagy túl szépíró vagy, vagy egyszerűen csak nem tudod, hogyan lenne értelmes ezt az egészet rögzíteni. És ilyenkor jön az online jegyzetelés, mint egy modern varázspálca. Csak nem mindegy, hogyan használod.
Először is: a kérdés ma már nem az, hogy toll vagy klaviatúra. Hanem az, hogy mit kezdünk az információval, amit be kellene építeni az agyunkba, és főleg: hogyan rendszerezzük úgy, hogy aztán vissza is tudjuk keresni, meg meg is értsük. Mert nem az a lényeg, hogy hány oldal jegyzeted van, hanem hogy mennyi marad meg belőle két hét múlva.
A jegyzetelés nem az, aminek gondolod
Sokan ott rontják el, hogy azt hiszik: a jegyzetelés egyenlő azzal, hogy amit hallanak, azt szóról szóra leírják. Na, ez kb. olyan, mintha egy koncerten inkább felvennéd a hangot, mintsem átadnád magad a zenének. Működik? Valahogy igen. Élmény? Nem igazán. Hasznos? Csak akkor, ha később visszajátszod – már ha visszajátszod.
A jegyzetelés sokkal inkább feldolgozás, mint másolás. Egy jó jegyzet nem a tanár szavai, hanem a saját gondolataid lenyomata. Amit meghallasz, értelmezel, átfuttatsz az agyadon, és aztán rögzítesz – úgy, hogy visszanézve is tudd, mire gondoltál akkor. És ezt egy sima Word-dokumentumban is lehet jól csinálni, de vannak olyan digitális appok, amik még inkább segítenek, hogy ne tűnjön el az infó a süllyesztőben.
Hogyan ne legyen a jegyzeted semmitmondó Google-dokumentum
Képzeld el a jegyzetedet úgy, mint egy lakást. Ha csak úgy bedobálod az összes tárgyat a sarokba, aztán becsukod az ajtót, akkor legközelebb nagyjából úgy fogod érezni magad, mint egy lomtárban. De ha rend van, ha van egy kanapé a gondolatoknak, egy asztal az érveknek, és egy polc a definícióknak, akkor otthon érzed magad. A jegyzetelésben ez a „rend” nemcsak szép dolog, hanem tényleg segít, hogy emlékezz.
Az egyik leggyakoribb hiba az, hogy nincsenek struktúrák. Csak ömlik a szöveg, mint a nyári zápor. Használj kiemeléseket, alcímeket, vizuális elválasztókat, színeket – akár emojikat, ha attól könnyebb lesz a rendszer. Az agyunk szereti az ilyen kapaszkodókat. És nem, nem ciki színes jegyzeteket írni – sőt, kifejezetten okos.
Az is sokat segít, ha minden órán ugyanazzal a logikával jegyzetelsz. Például mindig a dátummal kezded, utána jön a téma, aztán jönnek az elméletek, példák, saját megjegyzések. Így nem kell mindig kitalálnod, hogy „ez most hova is írom le?”, és gyorsabbá is válik az egész folyamat.
Milyen appokat érdemes kipróbálni?
Az appválasztás olyan, mint a toll kiválasztása volt régen. Van, aki a letisztult Google Keepre esküszik, ahol post-it stílusban lehet rögzíteni a legfontosabb gondolatokat. Van, aki a OneNote-ot szereti, mert olyan, mintha egy igazi füzetet nyitogatna, és még rajzolni is lehet bele. És ott van a Notion, ami inkább olyan, mint egy svájci bicska: tud mindent, de elsőre kicsit bonyolult.
A legfontosabb, hogy ne az legyen a cél, hogy minden funkciót kipróbálj, hanem hogy megtaláld azt, ami segít abban, hogy jobban megértsd és rögzítsd a tanultakat. Ha egy appban elveszel, és csak azt nézegeted, milyen sablonok vannak, azzal pont az ellenkező hatást éred el. Egyszerűség, átláthatóság, és az, hogy szívesen nyisd meg újra – ennyi elég indulásnak.
Hagyományos módszerek, új köntösben
Az online jegyzetelés nem azt jelenti, hogy el kell felejteni mindent, amit eddig a suliban tanultál a tanulásról. Sőt. Lantos Mihály hatékony tanulási módszerei például remekül működnek digitális környezetben is. A kulcsszavas jegyzetelés, a fogalom-definíció-példa hármas, vagy a színkódos rendszerezés simán átültethető Notionbe vagy Wordbe is.
A kulcsszavazás például akkor működik igazán jól, ha tényleg gondolkodsz közben. Nem az a lényeg, hogy mit mondott a tanár, hanem az, hogy te mit értesz meg belőle. Jegyzetelés közben ne félj szűrni. Ha valami fontos, azt emeld ki, ha valami ismétlődik, azt rövidítsd. Az sem baj, ha kicsit „összefirkálod” a digitális jegyzeted – a lényeg, hogy működjön.
A másik trükk Lantos szerint: készíts saját kérdéseket a jegyzeteid alapján. Ez nemcsak a visszajelzés szempontjából hasznos, hanem újrastrukturálja az anyagot is. Ha képes vagy kérdezni róla, akkor érted. Ha nem, akkor talán még nem teljesen állt össze. És ezt nem egy tanár fogja megmondani, hanem te magad, amikor visszaolvasod a jegyzeteid.
Multimédiás jegyzet? Persze, jöhet!
A digitális térben az a legjobb, hogy nem kell megállni a szövegnél. Beilleszthetsz képet, linket, hangfelvételt, videót, sőt: saját gondolatmenetedet is felveheted. Ez főleg akkor hasznos, ha valaki auditív típus, vagyis jobban emlékszik arra, amit hall, mint arra, amit olvas. De ha te inkább vizuális vagy, akkor jöhetnek a diagramok, térképek, táblázatok.
Az online jegyzetelés lehet egy mini-projekt is. Nem kell tökéletesnek lennie, nem ez a lényeg. Hanem az, hogy téged segítsen a tanulásban. Egy jó jegyzet nem szép, hanem hatékony. És ha abban a formában működik a legjobban, hogy egy TikTok link is van benne, vagy egy saját készítésű mém, akkor hajrá.
Csoportos jegyzetelés: közösen is jobb lehet
Van az úgy, hogy együtt gyorsabb. Vagy jobb. Vagy csak viccesebb. Az online jegyzetelés egyik nagy előnye, hogy valós időben is lehet együtt dolgozni. Megosztható Google Docs, közös OneNote, szerkeszthető Notion-oldalak – ezek mind lehetőséget adnak arra, hogy egy tananyag közös feldolgozása ne csak hatékony, hanem közösségi élmény is legyen.
És nem, ez nem puskázás. Ha mindenki hozzáteszi a saját gondolatait, példáit, kiegészítéseit, akkor egy sokkal gazdagabb, élőbb és használhatóbb jegyzet születik. Persze kell hozzá egy kis önfegyelem, hogy ne legyen belőle viccelődés, de ha jól működik, akár egy egész tanév anyagát is lehet így építgetni – együtt.
Digitális, de mégis személyes
Bár az online jegyzetelés eszközei gépiesek, az, amit létrehozol, nagyon is személyes tud lenni. A gondolkodásmódod, a stílusod, a rendszerezésed – ezek mind-mind megjelennek benne. És ez az, amiért érdemes időt szánni rá, és nem csak „leírni, ami elhangzott”.
Ha jól csinálod, a jegyzeted nemcsak segít a következő dolgozatnál, hanem visszanézve is mesél rólad: hogyan fejlődtél, miben gondolkoztál másként, mik voltak azok a pontok, ahol rácsodálkoztál valamire. Ez egyfajta önreflexió is. És ki tudja – lehet, hogy egy év múlva is jól jön majd, amit most leírsz.
Az online jegyzetelés nem csodafegyver. De ha megtanulod jól használni, olyan eszköz lesz a kezedben, ami nemcsak a tanulásban, hanem az élet más területein is segíthet. Mert jegyzetelni – akár papíron, akár digitálisan – nem azért érdemes, hogy megfelelj valakinek. Hanem azért, hogy értsd, amit tanulsz. És ez végső soron a legnagyobb nyereség
Kiemelt kép: Unsplash